fbpx
Resultat 2018-05-02T23:09:22+00:00

Officiella resultat Ultimate OCR 2018

Här är de korrigerade tider som ligger till grund för det officiella resultatet.
Vi tar inte längre hänsyn till ändringar.
https://live.eqtiming.com/42770

Resultat Åldersgrupp.

Här hittar du listan som vi har skickat till OCREC och OCRWC som grund för kvalificering.
Listan gäller motionsgrupperna som kvalar till Age Group.
Vi har tagit hänsyn till 50%-regeln och att åldersgrupp 12-15 inte kan kvala.

Här kan du läsa mer om: kvalregler

Resultat Elit

– Top 5 kvalar till Elite på OCRWC
– Top 10 kvalar till Elite på OCREC
Nedanstående kvalar till elitstart:

JPEG  – Elit herr OCREC/OCRWC
JPEG – Elit dam OCREC/OCRWC

Elit som kvalar till Age Group på OCRWC:

Elite to Age Group OCRWC

Resultat Polis-SM och Brand-SM.

Här kan du läsa mer om: kvalregler

Resultat lagtävlingen

– Lagvinnare PDF

Ultimate X

Kvalade till 24h OCRWC

1: Johan Ingemarsson
2: Matti Näslund
3: Viktor Byhr

1: Anna Olsson Bredin
2: Hege Henriksen

Kvalade till OCREC:

Kvalade till OCREC – Pdf

Resultat – Ultimate OCR 2017

Vill du veta din tid och hur du står dig i mot andra löpare?
Kolla här:

> Resultat Ultimate OCR 2017 – Samtliga löpare

Resultat – Ultimate OCR 2016

Här hittar du resultatet från Ultimate OCR 2016
Samtliga löpare med och utan armband

> Resultat Ultimate OCR 2016

Eliten Herr

1 – Jonatan Albon , 42:28
2 – Wilhelm Karlsson, 46:17
3 – Mathias Stjernlöf, 46:25

Eliten Dam

1 – Henriette Albon , 52:48
2 – Anna Svensson, 53:12
3 – Karin Karlsson, 54:29

Brandmanna-SM

1 – Johan Törnqvist SSBF, 00:49:17
2 – David Nyström Piteå Rtj Idrottsförening, 00:50:21
3 – Johan Hedberg SSBF, 00:53:07
4 – Gustav Skoog, Rtj Sala, 00:54:00
5 – Peter Mickos Södertörn, 00:54:45
6 – Fredrik Bäcklund, Nerikes Brandkår, 00:56:01
7 – Henrik Wrede, Nerikes Brandkår, 00:57:22
8 – Emil Bergström, Nerikes Brandkår, 00:58:12
9 – Niklas Öqvist, Rtj Karlstad, 00:58:37
10 – Joakim Särnblad, Nerikes brandkår, 01:02:52
11 – Christoffer Telégin, Nerikes Brandkår, 01:05:30
12 – Anton Sundstedt, Nerikes Brandkår IF, 01:09:57
13 – Kjell Wikström, SSBF, 01:10:50
14 – Oscar Lundkvist, Nerikes Brandkår IF, 01:11:48

Polis-SM Herr

1 – Paul Åkerman, 00:51:21
2 – Emil Kraft, Polisförbundet studerandeförening, 00:54:33
3 – Jakob Hydén, OHU, 01:01:31

4 – Jonas Wallén, 01:03:15
5 – Uffe Ekdahl Pettersson, Istrums SK, 01:19:27
6 – Lars Jarkell, 01:25:29
7 – Mattias Enquist, 01:25:29
8 – Henrik Falang, 01:25:31
9 – Johan Jarkell, 01:25:31
10 – Andreas Lönnheden, 01:32:48
11 – Viktor Persson, 01:41:10
12 – Victor Ericson Borgestig, 01:41:10

Polis-SM Dam

1 – Sara Widgren, Nacka Dojo, 01:00:38
2 – Anna Larsson, Polisen Gbg City, 01:09:27
3 – Caroline Egnerfors, 01:10:38
4 – Edith Blomqvist, 01:14:15
5 – Maria Silvin LPO Täby, 01:33:35
6 – Sabina Spano Vällingb, 01:35:02
7 – Malin Walnestedt, 01:41:09
8 – Lina Bergstedt, TIERP, 01:41:10
9 – Zanna Nilsson, 01:42:29
10 – Katarina Edlund, 01:44:36
11 – Stina Nilsson, 01:44:37

Vinnarna i eliten 2016!

1: Mathias Borg (SWE)

2: Ola Jordheim (NOR)

3: Krister Sellman (SWE)

1: Anna Svensson (SWE)

2: Sara Trolte (SWE)

3: Johanna Olsson (SWE)