Resultat 2017-05-18T21:05:50+00:00

Resultat – Ultimate OCR 2017

Vill du veta din tid och hur du står dig i mot andra löpare?
Kolla här:

> Resultat Ultimate OCR 2017 – Samtliga löpare

Qualified for OCREC  – Kvalificerade löpare för EM i OCR:

Ultimate X – Qualified for Age Group

1004 Ultimate X35-39 Male Ulf Petersen SWE Team Extremfabriken 3:49:48
1008 Ultimate X30-34 Male Magnus Thorhede SWE Team Ultimate OCR 3:54:47
1034 Ultimate X35-39 Male Viktor Byhr SWE The ocr gym / monkeyswing.se 4:00:04
1005 Ultimate X35-39 Male Claes Ivarsson SWE MILRUCK 4:04:23
1030 Ultimate X30-34 Male Daniel Larsen SWE MIT Tough Team 4:05:34
1011 Ultimate X30-34 Male Johan Lindqvist SWE OCRpodden 3:08:04
1016 Ultimate X40-44 Male Tobias Selling SWE GAIS 3:09:51
1035 Ultimate X35-39 Male Niklas Johansson SWE Lynx Multisport Team 3:19:31
1033 Ultimate X20-24 Male Gustaf Blomqvist SWE 3:29:42
1014 Ultimate X35-39 Male Robert Huldén SWE Jason 3:31:29
1026 Ultimate X25-29 Male Toni Larsson SWE Team Extremfabriken 3:35:59
1020 Ultimate X40-44 Male Fredrik Jensen SWE 3:36:05
1017 Ultimate X25-29 Male Pontus Gustavsson SWE Lynx MultisportTeam 3:42:13
1025 Ultimate X25-29 Male Christoffer Andersson SWE CrossfitHBG 3:45:02
1024 Ultimate X30-34 Male Gustav Warfvinge SWE 3:45:59
1006 Ultimate X25-29 Male Christian Plass SWE Team Extremfabriken 3:49:27
1003 Ultimate X30-34 Male Sebastian Angeling SWE Uppsala 3:51:37
1031 Ultimate X35-39 Male Jimmie Lindroth SWE Södertälje 3:54:43
1002 Ultimate X35-39 Male Tomas Bovinder SWE Västervik 3:58:16
1022 Ultimate X30-34 Male Linus Moberg SWE AB Karl Hedin IF 3:58:31
1018 Ultimate X45-49 Male Thomas Lindeborg SWE 4:05:26
1019 Ultimate X40-44 Male Fredrik Lind SWE 4:05:27
1010 Ultimate X30-34 Male Andreas Mauritzson Daun SWE Lynx Multisport Team 4:06:07

Ultimate X – Qualified for Age Group

1029 Ultimate X40-44 Female Hege Henriksen NOR Team Obstacle Training 4:10:25
1032 Ultimate X30-34 Female Peta Cook SWE 4:10:47
1028 Ultimate X40-44 Female Susanne Ekholm SWE 4:18:31
1007 Ultimate X25-29 Female Anna Olsson Bredin SWE Team Extremfabriken 4:19:32

Qualifier Elite Men

Bib nr:
8 – Elit herr25-29 – Jonathan Albon NOR Toughest Team 0:42:28
11 – Elit herr25-29 – Wilhelm Karlsson SWE Team Obstacletraining 0:46:16
4 – Elit herr30-34 – Mathias Stjernlöf SWE Team Nocco 0:46:25
14 – Elit herr25-29 – Leon Kofoed DEN OCR Training Denmark 0:47:16
19 – Elit herr25-29 – Jonathan Kandelin SWE 0:47:33
57 – Elit herr35-39 – Matti Näslund SWE Scania 0:48:43
15 – Elit herr25-29 – Christian Jonsson SWE 0:49:05
48 – Elit herr30-34 – Johan Törnqvist SWE Firefitness 0:49:17
28 – Elit herr30-34 – Kilian Habringer SWE Team OCR Norway 0:49:42
36 – Elit herr16-19 – Fredrik Stenbeck SWE Team Ultimate OCR 0:50:03

 

Qualified, Age Group 16-19 Men

932 – Motion 16-19 Male Melker Lundström SWE 0:55:29
356 – Motion 16-19 Male Assar Markström SWE Åkersberga SK 0:57:22
10 – Elit herr 16-19 Male Fardin Azizi SWE Värmdö bootcamp 1:00:03
567 – Motion 16-19 Male Axel Westholm SWE Åkersberga 1:02:48
849 – Motion 16-19 Male Samuel Karlsson SWE 1:04:57
791 – Motion 16-19 Male Anton Ekstrand SWE Ekstrands 1:06:44
888 – Motion 16-19 Male Adam Brismo SWE 1:09:32
112 – Motion 16-19 Male Jocke Flemström SWE Team Extremfabriken 1:10:38

 

Qualified, Age Group 20-24 Men

52 – Elit herr20-24 Male Oscar Olsson – SWE – Lynx Multisport Team 0:53:00
30 – Elit herr20-24 Male Martin Lindström – SWE – 0:56:36
9 – Elit herr20-24 Male Pontus Hercules Bäck – SWE – Mudlifeocr 0:57:18
17 – Elit herr20-24 Male Zebastian Gudmundsson – SWE – 0:59:25
354 – Motion20-24 Male Nataniel Hansen – SWE – 1:00:42
566 – Motion20-24 Male Magnus Von Perner – SWE – 1:01:22
218 – Motion20-24 Male Emil Carlsson – SWE – Lynx Multisport Team 1:01:35
430 – Motion20-24 Male Hannes Ivert – SWE – AXA SC 1:02:50
159 – Motion20-24 Male Wilhelm Stark – SWE – 1:03:31
125 – Motion20-24 Male Jacob Jonsson – SWE – 1:03:44

 

Qualified, Age Group 25-29 Men

208 Motion25-29 Male Markus Holmgren SWE 0:51:15
31 Elit herr 25-29 Male Daniel Zohrab SWE MIT Tough Team 0:52:51
203 Motion 25-29 Male Philip Thudén SWE 0:53:41
64 Elit herr25-29 Male Bill Kurtson SWE Lynx Multisport Team 0:53:39
27 Elit herr25-29 Male Gustav Skoog SWE Räddningstjänsten Sala 0:54:00
537 Motion25-29 Male Emil Kraft SWE Polisförbundet studerandeförening 0:54:33
58 Elit herr25-29 Male Robert Svensk SWE Boo IF 0:54:44
50 Elit herr25-29 Male Jakob Gustavsson SWE CrossFit Uppsala 0:55:46
926 Motion25-29 Male Martin Murén SWE Lynx Multisport Team 0:57:32
179 Motion25-29 Male Philip Järpehag SWE 0:57:43

 

Qualified, Age Group 30-34 Men

56 Elit herr 30-34 Male kristofer Spång SWE Team Extremfabriken 0:50:24
7 Elit herr 30-34 Male Alexander Mars SWE Extremfabriken 0:50:48
556 Motion 30-34 Male Paul Åkerman SWE 0:51:21
24 Elit herr 30-34 Male Sebastian Lantz SWE Löparklubben Springmaskarna 0:51:40
161 Motion 30-34 Male Oskar Uhrbom SWE 0:52:47
162 Motion 30-34 Male Kenny Larsson SWE 0:52:58
22 Elit herr 30-34 Male Dan Cappelen DEN #3kløverenOCR 0:53:02
560 Motion 30-34 Male Johan Hedberg SWE Brandkårens IK 0:53:07
197 Motion 30-34 Male Marcus Hansson SWE Icebug 0:55:06
177 Motion 30-34 Male Arto Repo SWE Lynx Multisport Team 0:57:09

 

Qualified, Age Group 35-39 Men

511 Motion35-39 Male David Nyström SWE Piteå Räddningstjänst Idrottsförening 0:50:21
23 Elit herr35-39 Male Michael Degn Jensen DEN #3KløverenOCR 0:52:44
21 Elit herr35-39 Male Stefan Hansen DEN #3kløverenOcr/Fundracers 0:53:02
61 Elit herr35-39 Male Aron Garberg SWE MIT Tough Team 0:53:24
140 Motion35-39 Male Johan Åstrand SWE 0:53:47
59 Elit herr35-39 Male Fredrik Sundström SWE 0:55:03
548 Motion35-39 Male Fredrik Bäcklund SWE Nerikes Brandkår 0:56:01
46 Elit herr35-39 Male Fredrik Barkskog SWE 0:56:09
33 Elit herr35-39 Male Gustav Sörberg SWE Lynx Multisport Team 0:57:13
546 Motion35-39 Male Henrik Wrede SWE Nerikes Brandkår 0:57:22

 

Qualified, Age Group 40-44

6 Elit herr40-44 Male Martin Pilgren SWE 0:52:50
66 Elit herr40-44 Male Tom Sterner SWE Lynx Multisport Team 0:55:08
115 Motion40-44 Male Tobias Alfredsson SWE Team Pappafys 0:55:21
412 Motion40-44 Male Daniel Lundgren SWE Monkeyswing.se 0:55:23
43 Elit herr40-44 Male Tobias Kristiansson SWE Östhammars hinderbana 0:55:30
39 Elit herr40-44 Male Timy Karlsson SWE OCR Halmstad 0:55:30
212 Motion40-44 Male Niclas Greppi SWE 0:56:38
178 Motion40-44 Male Benny Gustavsson SWE Lynx Multisport Team 0:57:23
131 Motion40-44 Male Tim Roar Fauske NOR Team OCR Norway 0:57:37
685 Motion40-44 Male Hanse Andrén SWE Stockholm 0:58:15

 

Qualified, Age Group 45-49 Men

47 – Elit herr45-49 Male Daniel Jonsson SWE Team Ultimate OCR 0:53:31
340 – Motion45-49 Male Rickard Hellstrand SWE 0:57:42
155 – Motion45-49 Male Kim Lindberg SWE 1:01:21
138 – Motion45-49 Male Reine von Börtzell SWE Axa Sport 1:01:40
191 – Motion45-49 Male Micke Ramserdal SWE Åkersberga spring 1:01:54
220 – Motion45-49 Male Magnus Hammarkvist SWE Scanlaser 1:02:18
313 – Motion45-49 Male Mikael Eriksson Björling SWE 1:02:37
535 – Motion45-49 Male Jonas Wallén SWE – MIT Tough Team – 1:03:15
304 – Motion45-49 Male Ronnie Berggren SWE 1:03:33
104 – Motion45-49 Male erik lundström SWE åsk 1:03:41

Qualified, Age Group 50-54 Men

533 – Motion50-54 Male Peter Mickos SWE Södertörns brandförsvarsförbund 0:54:45
44 – Elit herr50-54 Male Martin Carell SWE SEB 1:02:26
432 – Motion50-54 Male Fredrik Hydén SWE 1:09:13
433 – Motion50-54 Male Peter Ringström SWE 1:09:26
923 – Motion50-54 Male Ulf Carlsson – Worldclass Västerås 1:14:00
192 – Motion50-54 Male Per Rolder SWE ways 1:14:09
445 – Motion50-54 Male ulf nielsen SWE 1:14:40
416 – Motion50-54 Male Magnus Pärnerteg SWE Täby Crossfit 1:15:38
572 – Motion50-54 Male Richard Hammarlund SWE 1:24:33
201 – Motion50-54 Male Pekka Surakka SWE C Träning & Hälsa 1:25:01

Qualified, Age Group 55-59 Men

876 Motion 55-59 Male Jonny Änges SWE Team Blanc de Blanc 1:47:57
680 Motion 55-59 Male Jari Laasonen SWE Team Koops 2:00:23

Qualifier Elite Women

78 Elit dam25-29 Female Henriette Albon NOR Toughest Team 0:52:48
84 Elit dam30-34 Female Anna Svensson SWE Team Skins 0:53:11
69 Elit dam25-29 Female Karin Karlsson SWE Team Garmin 0:54:28
86 Elit dam20-24 Female Elin Härkönen SWE BREAK IT MAKE IT 0:57:11
82 Elit dam30-34 Female Elin Johanson SWE OCR Team Sweden, Lynx MST 0:57:47
79 Elit dam25-29 Female Sara Trolte SWE MFS 0:58:21
76 Elit dam30-34 Female Fanny ahlfors SWE Team Nocco 0:58:24
77 Elit dam25-29 Female Johanna Olsson SWE Tough Viking Athlete 1:01:16
85 Elit dam20-24 Female Ulrikke Evensen DEN Skull Hunters 1:01:47
98 Elit dam30-34 Female Linda Wiese SWE Team ObstacleTraining 1:02:05

Qualified, Age Group 16-19 Women

74 Elit dam16-19 Female Malin Dahlbäck SWE Åkersberga SK 1:04:38
468 Motion16-19 Female Emmy Haavisto SWE Eskilstuna FI OCR 1:26:53
467 Motion16-19 Female Ellen Haavisto SWE Eskilstuna FI OCR 1:26:55
660 Motion16-19 Female Amanda Bergwall SWE 1:30:37
668 Motion16-19 Female Julia Mikaelsdotter SWE 1:38:03

Qualified, Age Group 20-24 Women

70 Elit dam20-24 Female Line Odborg Hansen DEN 1:05:03
642 Motion20-24 Female Mette Sørensen DEN 1:14:31
114 Motion20-24 Female June Ruud Oppøyen NOR 1:19:37
917 Motion20-24 Female Moa Thunwall SWE Invictus Athletics 1:20:10
389 Motion20-24 Female ida lunå SWE tough race sweden 1:21:18
91 Elit dam20-24 Female Clara Danielsson 1:28:42
854 Motion20-24 Female Katrine Preisler DEN OCR Training Denmark 1:30:15
574 Motion20-24 Female Mimmi Söderberg SWE 1:30:46
806 Motion20-24 Female Viktoria Wyckman Ågren SWE 1:31:33
861 Motion 20-24 Female Linnea Hallbygård SWE 1:32:06

Qualified, Age Group 25-29 Women

536 Motion25-29 Female Sara Widgren SWE Nacka Dojo 1:00:38
925 Motion25-29 Female Mikaela Andersson SWE 1:06:21
72 Elit dam25-29 Female Astrid Dyreborg Martin DEN NOCCO 1:08:35
73 Elit dam25-29 Female Anna Larsson SWE Polisen Gbg City 1:09:27
90 Elit dam25-29 Female Clara Stamborg SWE 1:10:59
71 Elit dam25-29 Female Janie Nyström SWE HUDDINGE 1:12:18
710 Motion25-29 Female Sofia Sandahl SWE 1:12:32
89 Elit dam25-29 Female Louise Konitzer NOR Bootcamp Hønefoss 1:17:39
68 Elit dam25-29 Female Hilde Rørvik Nordstrand NOR Team Skins 1:18:35
915 Motion25-29 Female Olivia Mårtensson SWE 1:19:48

Qualified, Age Group 30-34, Women

96 Elit dam30-34 Female Johanna Dermer SWE MIT Tough Team 1:05:19
88 Elit dam30-34 Female Maria Thunborg SWE 1:06:36
92 Elit dam30-34 Female Sara Lundberg SWE Lynx Multisport Team 1:10:47
744 Motion30-34 Female Nicole Vujanovic SWE THE OCR GYM 1:11:53
745 Motion30-34 Female Jeanette Larsson SWE 1:13:56
508 Motion30-34 Female Edith Blomqvist SWE 1:14:15
588 Motion30-34 Female Caroline Pettersson SWE OCR Westervik 1:14:27
757 Motion30-34 Female Emmy Rannikko SWE C/o Amneus 1:22:46
95 Motion30-34 Female Maria Johansson SWE Lynx Multisport Team 1:23:08
135 Motion30-34 Female Johanna Eriksson SWE Lynx Multisport Team 1:28:29

Qualified, Age Group 35-39 Women

378 Motion35-39 Female Ulrika Andersson SWE Lynx 1:04:56
150 Motion35-39 Female Albina Ulvegren SWE 1:06:13
148 Motion35-39 Female Lisa Joulin SWE Lynx Multisport Team 1:06:38
540 Motion35-39 Female Caroline Egnerfors SWE 1:10:38
176 Motion35-39 Female Petra Kerschinsky SWE Lynx Multisport Team 1:13:17
770 Motion35-39 Female Katarina Norén SWE Lynx multisport team 1:18:50
339 Motion35-39 Female Jenny Lind SWE Lynx Multisport Team 1:20:37
464 Motion35-39 Female Sandra Linnrell SWE Team ActicFriskvågen 1:22:07
452 Motion35-39 Female Eva-Lena Törner SWE 1:23:14
874 Motion35-39 Female Jenny Karlsson SWE Friskis & Svettis ( 2017 deal) 1:27:09

Qualified, Age Group 40-44 Women

99 Elit dam40-44 Female Johanna Bengtsson SWE Kroppslabbet 1:06:55
67 Elit dam40-44 Female Pia Kind SWE MIT Tought Team 1:08:11
163 Motion40-44 Female Susanne Hives SWE 1:08:33
337 Motion40-44 Female Karin Biwersi SWE Scania 1:11:54
207 Motion40-44 Female Gunilla Carlsson SWE 1:12:02
351 Motion40-44 Female Lotta Boman SWE Nordic Military Training 1:19:20
910 Motion40-44 Female Moa Brismo SWE 1:23:54
641 Motion40-44 Female Nenne Slättenhäll SWE 1:24:41
129 Motion40-44 Female Monica Gutuen NOR Team OCR Norway 1:27:24
823 Motion40-44 Female Lena Martin SWE 1:27:55

Qualified, Age Group 45-49 Women

355 Motion 45-49 Female Lisa Markström SWE Åkersberga SK 1:08:52
386 Motion 45-49 Female Anna Berggren SWE Team Täby Crossfit 1:08:52
840 Motion 45-49 Female Tina Carell SWE 1:12:35
571 Motion 45-49 Female Inger Åberg SWE 1:22:41
110 Motion 45-49 Female Mikaela Lee SWE 1:23:11
123 Motion 45-49 Female Camilla Raade NOR 1:23:19
882 Motion 45-49 Female Carlotta Östberg SWE 1:27:49
598 Motion 45-49 Female Ylva Petersson SWE 1:37:03
870 Motion 45-49 Female Marie Lindgren SWE 1:41:13
402 Motion 45-49 Female Malin Gutierrez SWE 2:20:14

Qualified, Age Group 50-54 Women

843 Motion 50-54 Female Annica Jalkander SWE 1:48:56
358 Motion 50-54 Female Ulrika Sjögren SWE 1:51:33
393 Motion 50-54 Female Helené Hörberg SWE 1:55:00

Brandmanna-SM

1 – Johan Törnqvist SSBF, 00:49:17
2 – David Nyström Piteå Rtj Idrottsförening, 00:50:21
3 – Johan Hedberg SSBF, 00:53:07
4 – Gustav Skoog, Rtj Sala, 00:54:00
5 – Peter Mickos Södertörn, 00:54:45
6 – Fredrik Bäcklund, Nerikes Brandkår, 00:56:01
7 – Henrik Wrede, Nerikes Brandkår, 00:57:22
8 – Emil Bergström, Nerikes Brandkår, 00:58:12
9 – Niklas Öqvist, Rtj Karlstad, 00:58:37
10 – Joakim Särnblad, Nerikes brandkår, 01:02:52
11 – Christoffer Telégin, Nerikes Brandkår, 01:05:30
12 – Anton Sundstedt, Nerikes Brandkår IF, 01:09:57
13 – Kjell Wikström, SSBF, 01:10:50
14 – Oscar Lundkvist, Nerikes Brandkår IF, 01:11:48

Polis-SM Herr

1 – Paul Åkerman, 00:51:21
2 – Emil Kraft, Polisförbundet studerandeförening, 00:54:33
3 – Jakob Hydén, OHU, 01:01:31

4 – Jonas Wallén, 01:03:15
5 – Uffe Ekdahl Pettersson, Istrums SK, 01:19:27
6 – Lars Jarkell, 01:25:29
7 – Mattias Enquist, 01:25:29
8 – Henrik Falang, 01:25:31
9 – Johan Jarkell, 01:25:31
10 – Andreas Lönnheden, 01:32:48
11 – Viktor Persson, 01:41:10
12 – Victor Ericson Borgestig, 01:41:10

Polis-SM Dam

1 – Sara Widgren, Nacka Dojo, 01:00:38
2 – Anna Larsson, Polisen Gbg City, 01:09:27
3 – Caroline Egnerfors, 01:10:38
4 – Edith Blomqvist, 01:14:15
5 – Maria Silvin LPO Täby, 01:33:35
6 – Sabina Spano Vällingb, 01:35:02
7 – Malin Walnestedt, 01:41:09
8 – Lina Bergstedt, TIERP, 01:41:10
9 – Zanna Nilsson, 01:42:29
10 – Katarina Edlund, 01:44:36
11 – Stina Nilsson, 01:44:37

Ultimate OCR 2016

Här hittar du resultatet från Ultimate OCR den 30 april!

Vill du veta din tid och hur du står dig i mot andra löpare?
Kolla här:

Resultat Ultimate OCR 2016

Vinnarna i eliten!

1: Mathias Borg (SWE)

2: Ola Jordheim (NOR)

3: Krister Sellman (SWE)

1: Anna Svensson (SWE)

2: Sara Trolte (SWE)

3: Johanna Olsson (SWE)

Vinnarna i lagtävlingen!

1: Lynx Multisport Team

2: Gym och Motion

3: Team Nema Problema

Är armbandet kvar?

Alla som tar sig i mål, har klarat Ultimate OCR och får sin tid och en välförtjänt genomförandemedalj.

Det finns inga straffrundor, inga extraburpees och alla hinder är frivilliga.
Väljer du att stå över ett hinder får du lämna av dig ditt armband.
Armbandet ger dig en fingervisning om vad du behöver träna på till nästa gång, ifall du blir av med det.

Kval och SM

Om du siktar på att placera dig i Brandmanna-SM, Polis-SM och/eller kvala till EM, så måste ditt armband vara kvar!


Resultat 2016:

Ni som har armbanden vet det inom er, och ni har all möjlighet att visa upp det.
Vi väljer att visa alla som tog sig i mål!

Resultat Ultimate OCR 2016